Előételként pizzakenyeret kínáltak nyúlpástétommal, humusszal, fürjtojással, főfogásként pedig báránysültet tálaltak búza rizottóval, roppanósra párolt zöldségekkel a Micorex Home Stúdió bemutató konyhájában. Előtte workshopot tartottak, amin a stúdió tulajdonosa Germán László köszöntötte a többnyire hölgyekből álló vendégsereget, majd Szász Miklós, az IRIS CERAMICA gyár képviselője ismertette legújabb termékeiket. Ezt követően Czinkné Sztán Anikó, az EA Art GALLERY tulajdonosa egy egyedülálló dekorációs lehetőséget mutatott be: cége egyedi, művészi színvonalú digitális festményt készít.
Mondanám, hogy az előadások alatt, az Anyukám Mondta étterem séfjének köszönhetően finom illatok terjengtek a konyha körül, de ez nem lenne igaz, hiszen amellett, hogy a Miele konyhatechnikai eszközök jól vizsgáztak, a tűzhelybe épített szagelszívó aratta a legnagyobb sikert a vendégek körében. Minden háziasszony rémálma az ételszag, de engem az is zavar, hogy a szagelszívó hangosan „dolgozik”. Itt ebben nem volt hiba, csendesen, precízen tette a dolgát, így a bemutatott bútorok, kiegészítők sem vették át az egyébként ínycsiklandó illatokat.
Minden frissen kszült a Miele bemutató konyhájában
A Micorex Home Stúdió 2018. áprilisában nyitotta meg kapuit a vásárlók előtt. A stúdió létrehozásának ötlete az elmúlt 20 év kereskedelmi tapasztalataiból táplálkozva született meg, hiszen a MICOREX Tüzép mint anyacég,- amelyet sokan ÚJ HÁZ Centrumként ismernek – óriási gyakorlati tudásra tett szert az építőanyagok és ezen belül is a hideg burkolatok értékesítése terén.
– Stúdiónk egyediségét növeli, hogy kínálatunk a világszerte híres olasz designra épül a hidegburkolatoktól, a lámpákon a konyhatechnikán át, egészen a bútorokig – mondta a tulajdonos. – Ennek komplex bemutatása érdekében a POLIFORM olasz bútorgyártó cég kínálatára épülő “minta lakást” hoztunk létre, amelynek köszönhetően a vásárló egységében tapasztalhatja meg, hogy a minőségi építőanyagok, meleg színek, kárpitok, a kiváló technikai megoldásokkal párosulva, hogyan tudna a letisztult elegancia jegyében, egy igazán kényelmes, meleg és tartósan trendi otthont alkotni.
Egy ízléses szobabelsőEz így egy az egyben jöhetEgy stílusos gardrób minden nő álmaA csillárba beleszerettemÉtkezőMondtam, hogy beleszerettem
A stúdió a régió lakberendezési dizájn centrumává szeretné kinőni magát, ezért fontos számukra, hogy vevőik minden tekintetben elégedettek legyenek szolgáltatásaikkal, ezért, a magas minőségű kínálat mellett kiváló ár- értékarányt nyújtanak vásárlóiknak.
„Magas minőséget kínálunk igazán megfizethető áron. Számunkra fontos, hogy a vevő otthon érezze magát vásárlás közben, ezért kiválóan képzett szakmai csapatunk segít a választásban, tervezésben, és a kivitelezésben, igénytől függően. Olyan egyéb szolgáltatásokkal állunk rendelkezésére (pl.: komplett 3D-s belső tervezés, egyedi digitális festmény tervezés és kivitelezés a belső enteriőrhöz igazítva), amelyek más forgalmazók kínálatában nem találhatók meg, és segítik a vevőt abban, hogy tökéletesíteni tudja lakberendezési vagy kivitelezési ötleteit” – fogalmazott Germán László.
A stúdióban az EA ART GALLERY képei is megtalálhatók, megrendelhetőkEgyedi portré, egyedi stílusRészlet…A stúdióban is kitavaszodottA hölgyeket lenyűgözte a kínálatCzinkné Sztán Anikó előadás közbenElőételFrissítőA bárány még tálalás előttAz Anyukám Mondta étterem főétele
Betonkerítés, zöld kapu, előtte buszmegálló. Ezek voltak a GPS-koordináták, amelyek alapján meg kellett találnom a Papp Ranchet. Valamennyivel Arnót után, de még Sajópálfala előtt húzódik meg az az öt hektáros terület, amely valamikor a helyi mezőgazdasági szövetkezeté volt. Hat éve azonban a Papp család tulajdonába került, igaz addigra már elvesztette régi fényét az óriási telek: elhanyagolt volt, a rajta lévő épületek romosak, volt olyan ház, amit észre sem vettek a gaztól, úgy benőtte. Mára azonban egy csodaszép kisbirtok, tóval, istálókkal, házakkal, fűszerkerttel. A karámok mögött angus marhák, az ólban duroc disznók, az udvaron tyúkok kapirgálnak. A kép idilli: az öt hektáros területet négy kutya védi, de sokkal inkább ők is élvezik a hatalmas birtok nyújtotta lehetőségeket.
Kezdetben ilyen romos istállók álltak a tanyánA parasztház, távolban az istállókA füstből „kijőve”
Papp Adrienn, a Miskolci Egyetem Marketing és Turizmus Intézetének tanársegédje, akitől számos érdekes előadást hallottunk a Gasztrotudós képzésen. Itt tudtam meg azt is, hogy van egy tanyájuk, ahol mindenféle disznóság készül, értem ez alatt a kolbászt, hurkát, szalonnát, és készítenek szarvas szalámit is. Szerencsés voltam, kóstolót is kaptam a finomságokból. Akkor már tudtam, el akarok látogatni Adriennék tanyájára. Erre kiváló alkalom volt a húsvét előtti időszak, hiszen a füstölőben már javában pihentek a húsvéti sonkák.
Egy a sok közülAz utánpótlás
Mielőtt azonban megnézhettem volna a füst titokzatosságába burkolózó disznó combokat, Adrienn mesélt a Papp Ranchról, annak történetéről. „A testvérem, Ádám álma volt, hogy legyen egy tanyánk, szereti az állatokat, hivatásos vadász, vadgazda mérnök, így a szakértelme megvolt egy ilyen gazdasághoz. Persze kellett hozzá pénz is, a szüleink támogatták az ötletet, így hat éve miénk lett a terület. Amit most látunk, az az elmúlt évek munkája, amikor megvásároltuk a tanyát csak gaz volt és rom. A területből semmit nem láttunk, mindenhol bokor, gyomnövények. Ezt az épületet csak később, a gazdaság rendbetétele után vettük észre, annyira benőtte a gaz” – mutat Adrienn a mostanra kicsinosított, tetővel fedett, takaros parasztházra. Ebben található egy közösségi tér, ahol a család és barátok ünnepelhetnek, bulizhatnak. Valamint itt van a húsok, hústermékek előkészítésére alkalmas konyha, mögötte a füstölő. Onnan éppen gomolyog ki a bükkfa füstje… A ház tövében kemence áll, vele szemben pedig egy smoker, amit régi csövekből Adrienn testvére készített.
Saját készítésű smoker
A kilátás talán a tanya ezen részéről a legszebb, hiszen közvetlenül előttünk terül el a tó, ami kiváló horgászásra.
Tó, kilátássalRomantikaTavasz
Egy öt hektáros területet nem egyszerű bejárni, de látszik, Adrienn nem először idegenvezet a területen. Egy újabb felújított ház következik, ahol vadászlak szerű szobákat alakítottak ki, és a tervük, hogy kiadják ezeket, ha beindulna a falusi turizmus. De ne szaladjunk ennyire előre…
Fűszerkert, a kutyák miatt megemelveTanyasi csendélet
– Egyelőre három szoba van, de egyelőre csak ismerősök, barátok alszanak itt – meséli Adrienn. – Most vagyunk abban a szakaszban, hogy döntenünk kell: vagy maradunk a gazdálkodás ezen szintjén, vagy továbblépünk. A továbblépés azt jelenti, hogy a falusi turizmusban látjuk a jövőt. Lenne szállás, az itt nevelt állatokból pedig ételt is készíthetünk a vendégeknek.
Angus marhák
Ez pedig nem is akármilyen étel lenne, hiszen a Papp Ranch csapata több okleveléllel is büszkélkedhet: a Vámos-Toros napok rendszeres versenyzői, hurkájuk, kolbászuk, disznótoros ételeik a látogatók egyik kedvencei.
Disznótoros
ÍnycsiklandóFélhomályban
Füstölt sonkájukat három éve készítik, többféle páccal kísérleteztek már. Az idén csak sóban érlelték a sertéscombot, négy héten keresztül, közben pedig forgatták. Majd pácolás után a füstölőbe került a sonka, és hamarosan a húsvéti asztalon köt ki. „Nyersen kevésbé szeretem, de sóspitébe kiváló. A családnak azonban nagy kedvence, egészen vékonyan szeleteljük, pont, mint az eredet védett sonkákat. Amellett, hogy finom, tudjuk, hogy az állatok mivel voltak etetve, nálunk duroc sertések vannak és csak kukoricát kapnak… Amennyi állat van, azok pont elegendőek, hogy a családot ellássák húsárúval” – mondta Adrienn.
Ízletes finomságok kerüének ki a kemencébőlFüstölögveCsendélet
Persze nem mindegyik állat kerül az asztalra. Böbe, a vaddisznó például kivételes helyzetben van, őt befogadták a tanyára, nevet is kapott, így nagy a valószínűsége, ő a Papp Ranchon éli le az életét.
A kerítés mögött zöldséges kert lapul
– A tanya a testvérem ötlete volt, de időközben mindannyiunk álma lett – folytatta Adrienn. – A hétköznapok stresszéből jó ide kimenekülni. Nyugalom, csend van, igaz, az állatok gondozása rengeteg munkát ad, de ez egészen másfajta munka, mint amivel a hétköznapokban foglalkozom.
Évekkel ezelőtt célul tűzte ki, hogy segíti a hazai cukrászokat – profikat, amatőröket egyaránt -, hogy nemzetközi versenyekre is kijuthassanak. Azóta is ösztönzi őket, hogy minél több megmérettetésre nevezzenek be külföldön, elsősorban Angliában, ahol Sylvia Elba él. Célja megvalósításában nagy szerepet játszott az is, hogy – első magyarként – a Cake International zsűritagjának és junior nagykövetének választották. Ez a showt – ahogy Sylvia nevezi az angol versenyt – 25 éve rendezték meg először, azóta pedig évente kétszer adnak lehetőséget a cukrászoknak, hogy versenyezzenek. Áprilisban Londonban, novemberben pedig Birminghamben rendezik meg a Cake Internationalt. Ahol a fődíj összege sem elhanyagolható, hiszen felnőtt kategóriában közel 1millió forint, a gyermekeknél pedig csaknem 100 ezer forint.
Sylvia Elba
A novemberi versenyről már korábban beszámoltam, hiszen a miskolci dr. Lenkei Ferencné Böbe negyedik helyezést ért el csokoládéból készített szobrával. Böbe az áprilisi versenyen is indult – most marcipánból készített szobrot, ami meglepte a zsűrit is, merésznek tartották -, de mellette Nyári Szandra, Móczár Piroska és Pintér Katalin is neveztek a londoni eseményre. Természetesen mindannyian Sylvia ösztönzésére, segítségével és támogatásával indultak Londonban. Nyári Szandra is már másodszor jutott ki a versenyre, Sylvia mellett a Szilágyi Györgyi Tortamissio is szponzorálta.
Sylvia, a bátor mestercukrász
A nívós verseny egyetlen magyar zsűritagja pedig nem vallott szégyent honfitársaival, hiszen arany- és bronzérmeket, valamint számos oklevelet hoztak el az áprilisi versenyről. „Kis- és nagy artisztikval neveztek, valamint gyermekkategóriában is, többek között az én fiam is, valamint volt két magyar hölgy – egyiküket csak a versenyen ismertem meg -, akik kekszet készítettek a versenyre. Nem is akármilyen kekszeket: hímestojás és hímzés motívumok voltak a süteményeken. De spanyol nő, tigris és mesevilág is készült csokoládéból… Böbe hatalmas inspiráció mind a magyarok, mind a külföldi versenyzők számára, hiszen 69 évesen is fantasztikus sikereket ér el. Most engem is meglepett, hiszen nem tudtam előre, mit készít, majd kiderült, a sógoromat, Idris Elba színészt formázta meg, amivel negyedik lett… Több éves tapasztalatom alapján bátran állítom, a magyar versenyzőknek igenis ott a helyük egy-egy ilyen nemzetközi eseményen” – fogalmazott Sylvia.
Böbe eddigi alkotásai csokoládéból
Móczár Piroska a Szívek szabóját mintázta meg
Nyári Szandra ezzel a szoborral nevezett
Pintér Katalin műve bronzot ért. Gratulálunk neki is!
Persze Sylvia nem csupán az angol versenyre invitálja a magyarokat, hanem Magyarországra, egészen pontosan Szikszóra is szervez egyet: a Cake de la Cake lesz az első Magyar Nemzetközi Torta Design Verseny. A megmérettetés szeptember 14-én lesz.
„Megálmodtuk ezt a versenyt, hogy lehetőséget biztosítsunk a hazai cukrászoknak nemcsak magyarországi, hanem külföldi versenyzésre is – meséli Sylvia. – Magyarországon sokan szeretnének nemzetközi versenyre menni, de nem áll módjukban, ezért úgy gondoltuk, hogy mi hozzuk el nekik a nemzetközi versenyt. Reméljük ezzel a kezdeményezéssel segíteni és támogatni tudjuk szakmai fejlődésüket és előrelépésüket. Bízunk benne, hogy magyar tortaverseny hagyományát teremthetjük meg, amely támogatja a jövő tortadesigner generációját.”
Füzzesséri József, Szikszó polgármestere azonnal rábólintott az ötletükre, és biztosítja a helyszínt a számukra
– Sorra érkeznek a nevezések, a határidő június – mondta Sylvia. – Arra számítunk azonban, hogy sokan az utolsó pillanatban jelentkeznek majd a versenyre. Annyit mondhatok, érdemes lesz részt venni, hiszen néhányan kijuthatnak a londoni nagyversenyre, illetve a cukrásztanulók közül páran Párizsba is elutazhatnak. Hogy kik, arról a hazai szakemberek mellett egy nemzetközi zsűritag is dönt majd.
Megvan az utánpótlás, ez Sylvia fia készítette
A díjak mellett értékes tombolaajándékok is lesznek, Sylvia jóvoltából Michael Kors, Armani, Superdry, Loreal, Astor, Swarowsky, Jasper Conrad, Next termékeket sorsolnak ki.
A látogatók és versenyzők egésznap – a szikszói polgármester felajánlásának köszönhetően – ingyen üdítőt kapnak. Es a szervezők is reggelivel, kávéval várják a versenyzőket.
NYEREMÉNYEK
❖ A Cake de la Cake Champion-ja / Overall Champion
❖ A Gyermek Kategória Champion-ja / Children’s Category
Champion
❖ A legízesebb torta díja / The Best Tasting Cake Award
❖ A Zsűri elnök különdíja / Head Judge Award
❖ Polgármester különdíja / Mayor’s Award
❖ 3xCIL* győztese / CIL* Winner
❖ 1xSP* győztese/ SP* Winner
❖ Minden kategóriában I. -II. -III. helyezett / In every category
1
st, 2nd and 3rd places
❖ Közönségdíj / Audience Award
Vártam, hogy megkóstolhassam. A neve alapján gyümölcsös, mézédes, csábító nedűre számítottam. Valami olyanra, amely nyáron, megfelelő hőmérsékleten hűsít, felüdít, télen pedig átmelegít. Mert a narancs nálunk téli gyümölcs, legalábbis az én korosztályomnak, évtizedekkel ezelőtt ugyanis csak télen – akkor is csak pult alól – lehetett beszerezni. De természetesen ez a mediterrán citrusféle maga a napfény, maga a nyár. De ne is vesztegessük a szót a narancsra, hiszen a narancsbornak semmi köze ehhez a gyümölcshöz, leszámítva persze a színét.
Íme a narancsbor
Annak ellenére, hogy a neve alapján mézédesnek tippeltem a narancsbort, mégsem csalódtam abban, amit ízlelőbimbóim kóstoláskor felfedeztek. Száraz, gyümölcsös, kissé savanykás italba „botlottam”, ami elsőre fanyar volt, majd szőlőíz, a szőlőlevek kellemes édessége, a szőlő húsának fanyar, mégis cukros íze maradt a számban.
Gyönyörű színek, narancs és borostyán
– Narancsboroknak a héjon erjesztett fehérborokat nevezzük, amelyek nem a klasszikus fehérbor készítési eljárással készülnek – tudtuk meg dr. Bene Zsuzsanna, egyetemi docenstől, aki a Gasztrotudós képzésen tulajdonképpen az osztályfőnököm volt. Zsuzsanna maga is borász, sőt az általa vezetett Tokajbor-Bene Pincészet már készített is narancsbort, volt szerencsém ezt megkóstolni.
Héjon erjesztés
„A normál fehérborok esetében a héjjal való érintkezés csak a préselést megelőzően történik, ezt hívják áztatásnak, de nincs erjedéssel járó folyamat. A narancsborok esetében a préselést megelőzően nem történik áztatás, hanem héjon erjesztés, pont, mint a vörösboroknál. A borkészítők arra törekednek, hogy az élesztők cukorátalakító tevékenységüket megkezdjék, hosszabb ideig héjon erjedjen az alapanyag, mielőtt préselnék. Ennek eredményeként a bor narancsszerű színt kap, íze is eltér a megszokott fehérborokétól, ugyanis a héjban található színanyagok mellett, más értékes dolgok, így fenolok és tanninok is kerülnek az így készülő borba” – sorolta.
Ha a bor és a narancsbor történetét kutatjuk, akkor érdemes egészen a Dél-Kaukázusig mennünk. A tudomány mai állása szerint ugyanis a világ borkultúrájának bölcsője ott található. A tényt, miszerint a bor Grúziából indult el a meghódítani a világot mintegy 8000 évvel ezelőtt, számtalan ott talált régészeti lelet támasztja alá. Grúziában találtak olyan magokat, amelyek termesztett szőlő magjainak tűnnek, és körülbelül Kr.e. 6000-re datálhatóak. A Dél-Kaukázus ősi népe ekkorra már felfedezte, hogy a vadszőlő leve titokzatos átváltozással borrá alakul, ha a földbe teljes terjedelmükben beásott agyagedényekben, úgynevezett kvevrikben, hagyják. Ezt a tudás aztán apránként fejlődött és finomodott az évszázadok során.
Kvevrik
A kvevrik olyan borkészítésre szolgáló speciális edények, amelyeket méhviasszal impregnáltak, majd földbe temették azokat, hogy az ottani állandó, alacsony hőmérsékleten mehessen végbe az erjedés. A termelés és a fogyasztás különböző fázisait több ezer év óta, mind a mai napig fejlesztik, de a Dél-Kaukázusban a kvevri még most is ugyanolyan fontos szerepet tölt be a borkészítésben, mint egykor.
A technológiát az UNESCO 2013-ban felvette az immateriális kulturális hagyományok között nyilvántartott eljárások sorába. Sok grúz család kitartóan ragaszkodik gazdag borkészítési kultúrájához. Lakóházuk mellett van egy speciális kis épület, a “Marani”, ahol különböző méretű kvevrik vannak elásva. A kvevrinek egész kultikus jelentősége van, amikor a családban fiúgyermek születik, elásnak neki egy kvevrit, amit csak a lakodalmán bontanak fel, hogy együtt fogyassza el a család az isteni nedűt.
Itt nem kistételben készül a narancsbor
Miközben a világ borászatára egyre inkább jellemző az új trendek, új irányelvek megjelenése, fontos szerepe van a hagyományoknak, amelyek visszanyúlnak a szőlő- és bortermelő kultúrák gyökereihez. Éppen ilyen innováció a narancsbor készítése is.
Pihen a borostyán színű nedű
A világ új gasztronómiai trendjeit tanulmányozva a narancsbor megjelenése igazi ritkaságnak és különlegességnek számít. A fehérborok héjon erjesztési eljárásával kapcsolatban rengeteg előítélettel rendelkezünk – mondta dr. Bene Zsuzsanna. – Sokan úgy gondolják, hogy ezek a borok a narancsból készülnek, vagy narancshéjat áztatnak a már kész borokba, miközben ezek az italok szárazra erjedt, különleges aromavilággal rendelkező borkülönlegességek.
Borok
Számunkra a narancsborok nevükkel hívták fel a figyelmet, mert a megtévesztő elnevezéssel és színnel a mediterrán gyümölcsre asszociál a fogyasztó és mediterrán életérzésre, ami örömöt, bájt, jókedvet és nem utolsó sorban eleganciát, egyediséget hordoz. A fogyasztó mindig vágyik valami újra, különlegesre, de szem előtt tartva természetességet, a hagyományokat és egészségességet.
Grillezett rák mellé is ajánlják
Ma már a borkészítők, borszakértők mellett természetesen a gasztronómia is egyre több figyelmet fordít az agyagedényben és amfóratartályban erjesztett és érlelt borkülönlegességekre. De a gasztroszakemberek mit is ajánlanak a narancsborhoz?
Mihez is illik?
Dr. Bene Zsuzsanna két elismert szakembert kérdezett erről: Ruprecht László séfet, a SVÉT (Stílusos Vidéki Éttermiség elnöke) és gasztronómiai szakértőt és Angerman László sommeliert, az ÉV Sommelier 2016 és Év Sommelier 2018 címek birtokosát. Nem véletlenül, hiszen mindketten a magyar gasztronómia kiválóságai, akik nemcsak elméletben, hanem gyakorlati tapasztalatokkal is rendelkeznek a hazai vendéglátás terén.
Az ő ajánlásuk alapján a grillezett zöldségek, aszalt gyümölcsök, csirkemell, hal, kávés édességek mellé kiváló lehet. De beilleszthető tartalmas húsalapú levesek, kacsa, bárány, esetleg nem túl domináns egzotikus fűszerezéssel készült ételek mellé is, valamint kiváló salátákhoz is.
Kávés édesség mellé is kiváló
A szakemberek elmondták azt is, a narancsborokra úgy tekintenek, mint az újítás egy kiváló eszközére. A borászat ugyanis sokkal hamarabb reagál az innováció kihívásaira, mint a gasztronómia, így nem az ételek mellé keresnek új társat, hanem sokkal inkább egy borászati újdonsághoz próbálnak ételeket alkotni.
Húsvétkor kipróbálhatjuk egy finom báránysült mellé
Ezeknek a boroknak a gasztronómiai megjelenése új irányokat jelölt ki a séfek számára, mert teljesen más az ízviláguk, mint a normál fehérboroknak, rendkívül elegáns a megjelenésük, viszont száraz borhoz mérten szokatlanul magas az áruk. Poharakba kitöltve nem tükrös, csillogók, hanem szűretlenek és semmilyen kémiai tartósítószert, segédanyagot nem tartalmaznak. Készítőik organikus gazdálkodást folytatnak, éppen ezért az organikus, kis ökológiai lábnyomú termékek piacán pozícionálódnak. Ma még sokszor nemcsak a fogyasztók, hanem a séfek számára is ismeretlenek ezek a borok.
Fine dining menüsorban is elképzelhető
Angerman László a narancsborokat egy fine-dining menüsorban tudja elképzelni. „Mindenképpen fontos, hogy felkerüljenek az étlapokra a narancsborok, még ha nem is nagy választékban, de ott legyenek és lehetősége legyen a vendégnek megkóstolni. A héjon erjesztett fehérborokat például aperitifként lehet a hideg előételek kísérője, mert vannak közöttük könnyedebb frissebbek, üdébbek. De egy tartalmas, aranysárga húsleves párja is lehet egy szép héjonerjesztett rizling, vagy a vaníliás jegyekben gazdag chardonnay. Mivel széles skálán mozog a narancsbor-étel párosíthatósága, így bármelyik fogáshoz találhatunk megfelelő ízkombinációt. De ne feledkezzünk meg a főételünkről, amely lehet szuvidált szűzpecsenye sáfrányos rizottóval és kapros mártással, ehhez milyen szépen harmonizál egy Tramini narancsbor fanyar, diós, karamell aromájával. Desszertként elképzelve egy könnyedebb mousse-t, szépen tudnak harmonizálni a narancsborok zöldalma és körte ízjegyei” – fogalmazta meg.
Aranysárga húsleves mellé is ajánlva
Amennyiben valakit bővebben érdekel a narancsbor, most olvashat is róla. A kötet elektronikus formában érhető el az alábbi hivatkozáson: http://real.mtak.hu/91346/
Újra és újra Velence. Ez a csodás város felejthetetlen élményt nyújt, még hetekkel, évekkel később is eszébe jutnak az embernek részletek, emlékek. Nemcsak a víziváros épületei kis utcácskái, gondolái nyűgözik le a látogatót, hanem az olasz gasztronómia is, és a helyi vendéglátóhelyek több százéves története. Vegyük csak a Caffé Floriant, ahol volt szerencsém meginni egy habos csokoládét. A kiszolgálás, a felszolgálás és maga a folyékony csokicsoda kiváló volt, de ha nem az lett volna, a legendás kávézó már a berendezésével elvarázsolja a vendégeket.
A Szent Márk téren sétálva néztük ki ezt a cukrászdát. Az előző napokban a szemben lévő oldalon lévő mindkét kávézóban ültünk már, és hallgattuk a Florian teraszáról átszűrődő zenét. Ott ugyanis frakkba öltözött zenészek szórakoztatták a vendégeket, pluszt varázst adva a térnek, Velencének, a pillanatnak. Majd láttuk azt is, hogy ezüst emeletes tálcákon viszik az apró teasüteményeket, ezüst jégtartókban pihen a pezsgő – vagy épp a prosecco -, és óriási édes habok alatt érkezik a kávé, csokoládé. Eldöntöttük, – akkor még nem tudva, hogy ez a híres Florian -, másnap ott fogyasztjuk el a napi kávénkat, koktélunkat.
Másnap azonban borús volt az idő, így a teraszra nem mertünk kiülni, zenekar sem volt, de a Florian belső tere kárpótolt mindenért. A kávézóról érdemes tudni: Olaszország legrégebbi kávéháza, 1720-ban nyílt meg. Akkoriban „Caffe alla Venezia trionfante”-nak, magyarul „Győzedelmes Velence”-nek hívták, a köznyelv viszont első tulajdonosa, Floriano Francesconi után Caffe Florianra keresztelte át.
S, ha már a történelmi falak közt kávézgathattunk, felidéztük, hogy egykor Lord Byron, Charles Dickens, Goethe, Rousseau, és Kosztolányi Dezső is megfordult a Florianban. Arról nem is beszélve, hogy ez volt az a kávéház, ahova elsőként engedtek be nőket. Éppen ezért – vagy talán ezért is – volt a Florian Casanova kedvelt helye, hiszen itt válogathatott a velencei felhozatalból.
A kávézó árkádos kialakítása példaként szolgált sok későbbi kávéház kialakításakor. A kávézóban jelenleg is látható falfestmények a 19. század elején készültek, amikor újradekorálták az akkora már négy teremből álló kávéházat. Az egyik termet híres férfiak portréi díszítik, a másodikat jelenetek az emberiség fejlődésről (úgy a művészetek, mint a tudományok területén), a harmadikat távol-keleti ihletésű motívumok, míg a negyedik teremben a négy évszakot megtestesítő négy nőalak festményét láthatják a vendégek. A 20. században egy ötödik teremmel bővült a kávéház, amelyet gazdagon díszített tükrökkel és aprólékos faberakással díszítettek – írja a hetedhétország.hu